Jak vybrat střešní okna: 1. díl – zasklení

Střešní okna patří k nejdůležitějším prvkům šikmých střech. Kromě materiálu vás zřejmě bude zajímat i osa otáčení. Až budete mít jasno v těchto dvou věcech, určitě neopomeňte řešit i zasklení – má totiž velký vliv na to, jak se v novém domově budete cítit.

Zasklení zajišťuje tepelnou izolaci i tlumení hluku

Kvalita zasklení oken výrazně ovlivňuje tepelněizolační vlastnosti oken a dovede výrazně utlumit venkovní hluk, což se hodí nejen při bydlení na rušné výpadovce z města, ale i v případě, že nechcete, aby vás i o víkendu v sedm ráno budil sousedům kohout nebo ovce. Kvalitnější zaklení zároveň přináší vyšší odolnost a bezpečnost oken a má velký vliv i na ochranu před přírodními živly.

zasklení

 

Výběr typu zasklení

Rozdělení oken odpovídá standardně počtu skel ve vazbě na tepelněizolační vlastnosti střešního okna a prostupu tepelného záření. K výrobě střešních oken se používají následující typy zasklení:

  • dvojsklo (dvě skla) – dlouhou dobu bylo považováno za standard, proto má i většina současných starších realizací právě dvojskla. I mezi dvojskly najdete rozdíly v typu a tloušťce jednotlivých skel a plynu mezi nimi, což ovlivňuje jejich tepelnou propustnost i energetickou úspornost.
  • trojsklo (tři skla) – představují standard současných střešních oken a pokud bychom vám měli při výběru poradit, určitě doporučíme vybrat si právě trojskla. Trojskla mají menší tepelnou propustnost, proto jsou energeticky úspornější.
  • čtyřsklo (čtyři skla) – na našem trhu se se čtyřskly zatím setkáváme spíše výjimečně a jsou otázkou budoucnosti.
    I mezi trojskly jsou podstatné rozdíly

Řada trojskel se vyznačuje i specifickými vlastnostmi – některá z nich dovedou lépe tlumit hluk a izolovat váš domov od okolí, další jsou zaměřena spíše na ekonomiku domácnosti a snaží se co nejvíce ušetřit na energiích. Ať už jsou trojskla označena jsou prémiová nebo nadstandardní, vždy při jejich výběru sledujte následující parametry:

  • hodnotu prostupu tepla celým oknem (pohybovat by se měla od 0,92 po 1,1)
  • útlum hluku (ideálně 32–37 dB)
  • plyn vyplňující vnitřní prostor (tradičně argon či krypton).

U hodnoty prostupu tepla celým oknem vždy platí, že čím nižší hodnotu prostupu tepla okna mají, tím lepší jsou jejich tepelněizolační vlastnosti.

V praxi se pak řiďte především orientací vaší střechy a vašimi potřebami. V některých lokalitách budete řešit především vysokou hlučnost, proto jednoznačně zvolíte okna, která tlumí hluk. Pokud naopak bydlíte v jihomoravské vesničce a střechu máte orientovanou na jižní stranu, bude vás zajímat především prostup tepla celým oknem a doplnění okna kvalitním stíněním. Při výběru vycházejte vždy ze své konkrétní situace a nebojte se poradit s výrobcem o vhodnosti určitého typu oken pro vaši realizaci.

Prostup tepla dovnitř

I když v první fázi výběru zasklení řešíte především únik tepla, při druhém pohledu na celou věc vás jistě napadne, v jaké míře okno dovolí či nedovolí teplu proudit dovnitř do místnosti. Prostupnost slunečního záření bývá v parametrech oken označována jako g. Její hodnota se vyjadřuje v procentech a čím nižší koeficient, tím méně tepelného záření proniká přes okna do vašeho domova. V současnosti najdete na trhu střešní okna s hodnotou g od 0,60 % po 0,28 %. Okna s parametrem 0,60 % propustí tedy nejvíce tepelného záření dovnitř.

Zvolte okna se zateplovacím prvkem

Zasklení okna má velký vliv i na prostupnost tepelného slunečního záření. Výrobci dnes nabízejí řadu oken se zateplovacím prvkem – rámem či blokem. Zateplovací prvek bývá umístěný po obvodu rámu okna a jednoznačně přispívá k lepší tepelněizolačním vlastnostem okna. Pokud byste chtěli poradit, zda si vybrat okna se zateplovacím prvkem či bez něho, určitě bychom vám doporučili první variantu. Díky zateplovacímu prvku navíc okna lépe a spolehlivěji napojíte na tepelnou izolací střešního pláště.

Věříme, že vám první díl našeho seriálu o střešních oknech pomůže s výběrem vhodného typu skla pro váš domov. V příštím díle se podíváme na materiály střešních oken a zaměříme se na rozdíly mezi dřevěnými a plastovými okny.