Pálená nebo betonová střešní krytina?

[blockquote]Střešní krytinu si vybíráte na desítky let, možná na celý život. Proto vám pomůžeme se v betonových a pálených střešních krytinách zorientovat tak, aby pro vás byl výběr příjemnou záležitostí. Provedeme vás srovnáním materiálů, jejich cen, náročností pokládky i životností. Ovšem výběr barvy a tvaru už je jen a jen na vás.[/blockquote]

Pálená nebo betonová – srovnání materiálů

Betonové a pálené střešní krytiny jsou v oblasti mechanické odolnosti a životnosti srovnatelné. Na oba materiály je běžně poskytována záruka 30 let na pevnost a mrazuvzdornost. Pálené a betonové střešní krytiny je ovšem liší svou porézností i složením materiálu.

Pálená střešní krytina

Pálené tašky jsou vyrobeny ze směsi cihlářské hlíny a jílu. Obvykle se jedná o materiály těžené v blízkosti samotné výrobny, právě proto mají tašky každého výrobce trošku jinou barvu i strukturu.

Proces výroby začíná těžbou a odležením materiálu. Poté se hlína a jíl promíchají, pečlivě rozemelou a přidávají se další příměsi. Díky tomu vzniká velmi homogenní materiál bez kvalitativních odchylek. Tato směs se slisuje do nekonečného pásu, který se následně rozděluje to přibližné velikosti tašek. Poté je vyražena do formy a putuje na vypálení do pece. Proces výroby trvá přibližně 3 dny.

1)2) 

1) pálená střešní krytina, 2) betonová střešní krytina

Betonová střešní krytina

Betonová směs z jemného křemičitého písku, cementu, vody, pigmentů a dalších přísad je zválcována do nekonečného pásu. Ten je rozdělen do jednotlivých kusů a následně vylisován do modelu střešní krytiny. Poté je nanesena příslušná povrchová úprava a betonová krytina následně schne v sušárně půl dne. Tam se zbavuje přebytečné vlhkosti a získává potřebnou tvrdost. Následující den taška „odpočívá“. Proces výroby betonové střešní krytiny je tedy výrazně jednodušší a podstatně rychlejší.

Pálená nebo betonová – formáty krytiny

 • Betonová krytina je (nejčastěji) vyráběna ve formátu 10 ks/m2.
 • Pálená krytina se vyrábí ve velkém množství formátů. Nejtypičtější jsou formáty 10–15 ks/m2.
 • V běžné nabídce výrobců najdete také velkoformátové modely 6 ks/m2, které výrazně snižují rozpočet na pokládku.

[blockquote]Důležité: Pálená krytina se dá při výrobě daleko lépe vytvarovat, protože hlína je tvárnější než beton. Díky tomu mají pálené střešní krytiny daleko lepší vodní zámky. Oproti betonové krytině má pak navíc zámky příčné.[/blockquote][/vc_column][/vc_row]Vodní zámky betonové střešní krytiny

Pokládka pálené nebo betonové střešní krytiny

Snadnější je pokládka betonové krytiny. Má totiž menší postranní vodní zámky a nemá žádné příčné vodní zámky. Betonová krytina má obecně velkou posuvnost, což znamená, že je vůle několika centimetrů při vzdálenosti tašek od sebe. Proto se výborně hodí pro rekonstrukce a stavby, které mají starší nebo mírně zvlněný krov. Příčné zámky pálených tašek se takovým střechám přizpůsobí hůře, výjimkou jsou ovšem novější modely pálených tašek.

Minimální bezpečný sklon pro pokládku obou střech je od sklonu 22° (většinou), s vodotěsným podstřeším pak od 12°. Sklon pokládky je nutné ověřit pro konkrétní vybranou krytinu. Například pálené bobrovky můžete pokládat od 30° a pálené prejzy od 40°. U většiny betonových tašek pak platí sklon 22°, ale například Bramac MAX 7°až od 7°.

Obě střešní krytiny umožňují snadnou montáž střešních oken, solárních kolektorů i fotovoltaiky.

Základ životnosti: povrchová úprava

Povrchové úpravy betonových krytin

Betonová krytina je probarvována pomocí pigmentů už při samotné přípravě směsi. Následně je obarvena 2 až 5 nástřiky. Některé betonové krytiny jsou dodávány i bez povrchové úpravy. Betonové střešní krytiny však v průběhu let svoji barevnost ztrácí. Vyšší počet nástřiků její barevnost prodlužuje. Zároveň snižuje poréznost krytiny, zabraňuje usazování mechu, zplodin a nečistot.

V ČR se pro nástřik používá levnější styrol-akrylát. V Německu pak čistý akrylát s delší barevnou stálostí.

Povrchové úpravy pálených krytin

Pálené tašky si zachovávají barevnou stálost po celou dobu své životnosti. Povrchovým úpravám pálených krytin věnujeme samostatný tematický článek, proto zde uvedeme jen základní přehled.

Režná střešní krytina

Jedná se o vypálenou hlínu bez povrchové úpravy. Je to základní verze tašky.

Engoba

Glazura na pálené krytině

Je směs barevných jílů, které se v tekuté formě nastříkají na tašku a jsou zapečeny při vlastním pálení. Tato povrchová úprava je matná a můžete si vybrat ze široké barevné palety.

Glazura

Je tekutá směs jílů se sklovitými příměsemi. Díky nim je povrch vysoce lesklý, má minimální poréznost a je velmi odolný vůči nečistotám. Jedná se o nejlepší a nejdražší povrchovou úpravu střešních krytin.

Cena pálených a betonových střešních krytin

Pálené tašky jsou přibližně o 30 % dražší než betonové.

Ceny pálených tašek se odvíjejí od jejich povrchové úpravy. Nejlevnější režné tašky začínají na cenách 270 Kč/m2. Engobované tašky se pohybují v cenové hladině 320–400 Kč/m2. Nejdražší glazované tašky stojí 380–600 Kč/m2. U zahraničních výrobců se můžete setkat i s vyššími cenami.

Ceny betonových tašek se pohybují v rozmezí 200–400 Kč/m2.

Ceny doplňků u betonových i pálených střech většinou tvoří polovinu nákladů na celou střechu. Pálené střešní krytiny mívají kvalitativně lepší doplňky vyrobené z pálené hlíny nebo z hliníku. Betonové střešní krytiny používají především doplňky plastové. Základní přehled o cenách si můžete udělat v cenících.

Důležité: Počet tašek nezapomeňte přepočítat do metru čtverečního.

Hmotnost pálené a betonové střešní krytiny

Váha betonové a pálené střešní krytiny je velmi podobná. Obě váží přibližně 40 až 50 kg/m2. Výjimku tvoří pálená bobrovka s dvojitým překrytím, která váží 65–70 kg/m2.

Shrnutí

Pálená střešní krytina

 • je tradiční střešní krytina,
 • se vyrábí v mnoha profilech a třech základních povrchových úpravách,
 • má dokonalé vodní zámky proti zatékání,
 • má vysokou životnost,
 • je vhodná pro střechy s náročnějšími technickými požadavky, obvykle novostavby
 • má nestárnoucí estetickou hodnotu.

Betonová střešní krytina

 • je kvalitní střešní krytina,
 • je vhodná pro stavby s omezeným rozpočtem a rekonstrukce,
 • má vysokou pevnost a dlouhou životnost,
 • se snadno pokládá.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=“stretch_row“ css=“.vc_custom_1539609524337{background-color: #dddddd !important;}“][vc_column][vc_custom_heading text=“Chcete se dozvědět více?“ font_container=“tag:h2|text_align:center“ use_theme_fonts=“yes“ css=“.vc_custom_1539761000925{background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}“][/vc_column][/vc_row][vc_row style=“horizontal“ target=““ heading=“Máte zájem dozvědět se více?“ image=“1753″ title=“Pavel Kopta“ subtitle=“poradce pro šikmé střechy“ phone=“(+420) 777 125 297″ email=““ facebook=““ twitter=““ linkedin=““ blockquote=““ link=““][vc_column width=“1/2″][vc_message message_box_color=“green“ icon_fontawesome=“fa fa-eye“]Kontaktujte našeho specialistu na šikmé střechy, Ing. Pavla Koptu nebo navštivte libovolnou pobočku![/vc_message][vc_message message_box_color=“green“ icon_fontawesome=“fa fa-eye“]Naše krytiny můžete vidět naživo na všech našich pobočkách. Jsou k vidění jak na venkovním, tak na vnitřním showroomu.[/vc_message][/vc_column][vc_column width=“1/2″][our_team style=“horizontal“ image=“1753″ title=“Pavel Kopta“ subtitle=“poradce pro šikmé střechy“ phone=“(+420) 777 125 297″]kopta [zavináč] test.stavinvest.cz[/our_team][/vc_column][/vc_row]